na glavno vsebino
Vsi oddelki

VARGO

Oddelek za varstvo gozdov

Laboratorij za varstvo gozdov

Laboratorij za varstvo gozdov (LVG) izvaja laboratorijske preiskave vzorcev (t.j. določena količina rastlin, rastlinskih proizvodov, zemlje, škodljivih organizmov ali kateri koli drug organizem, predmet ali snov, ki lahko vsebuje ali širi škodljive organizme) zaradi diagnostike škodljivih organizmov. Naše osnovno vodilo je kakovost na vseh področjih našega dela.

Glavne dejavnosti LVG so:

  • izvajanje preskusov za potrebe diagnostike škodljivih organizmov v Sloveniji in EU,
  • izvajanje analiz za potrebe raziskovalcev GIS in zunanjih raziskovalcev,
  • vključevanje v raziskovalno in strokovno delo, ki poteka na Gozdarskem inštitut Slovenije,
  • izvajanje meritev za zunanje naročnike.

Laboratorij za varstvo gozdov je pomemben del raziskovalne infrastrukture Gozdarskega inštituta Slovenije.

Laboratorij skrbi tudi za zbirko živih kultur Laboratorija za varstvo gozdov, v kateri shranjujemo in ohranjamo živost pomembnih izolatov fitopatogenih in drugih gliv.

 

Gozdarski inštitut Slovenije je za Laboratorij za varstvo gozdov, ki je infrastruktura Oddelka za varstvo gozdov, akreditiran pri Slovenski akreditaciji s številko akreditacije  LP-120 na področju preskušanja (SIST EN ISO/IEC 17025). Obseg akreditacije Gozdarskega inštituta Slovenije je razviden iz Priloge k akreditacijski listini.

 

Javne službe in pooblastila

  • Javna gozdarska služba: Poročevalska, prognostično-diagnostična služba za gozdove (PPD) (Zakon o gozdovih)
  • Javno pooblastilo za opravljanje strokovnega in zdravstvenega nadzora nad gozdnim semenarstvom in drevesničarstvom (Zakon o gozdovih)
  • Javno pooblastilo Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin za opravljanje nalog zdravstvenega varstva rastlin, in sicer izvajanje strokovnih nalog na področju zdravstvenega varstva rastlin ter naloge fitosanitarnih pregledov. (Odločba UVHVVR (takrat Fitosanitarna uprava RS) z dne 3.6.2009 (Zakon o zdravstvenem varstvu rastlin))
  • Uradni laboratorij za: (i) določanje gliv na gozdnem drevju in drugih lesnatih rastlinah z molekularnimi metodami ter (ii) določanje insektov in pršic na gozdnem drevju in drugih lesnatih rastlinah ter lesenem pakirnem materialu z morfološkimi in morfometrijskimi metodami (Odločba UVHVVR z dne 13.6.2022)
  • Nacionalni referenčni laboratorij za škodljive organizme rastlin – glive in oomicete (konzorcij KIS, IHPS in GIS)) (Odločba UVHVVR z dne 10.10.2019)
  • Nacionalni referenčni laboratorij za škodljive organizme rastlin – insekti in pršice (konzorcij KIS in GIS)) (Odločba UVHVVR z dne 10.10.2019)
  • Prostori Laboratorija za varstvo gozdov so z Odločbo UVHVVR z dne 17.5.2022 določeni kot karantenska postaja

 

Sprejem vzorcev

V laboratoriju izvajamo analize (diagnostiko) vzorcev le ob predhodnem dogovoru (pogoje našega dela in cene storitev najdete v spodnjem dokumentu – Cenik). Za več informacij kontaktirajte lvg.diagnostiki@gozdis.si in ob tem navedite vsaj naslednje informacije:

  • ime, naslov in ostale potrebne podatke pošiljatelja vzorca oziroma vzorčevalca in identiteta plačnika,
  • vrsta rastline in opis poškodb in znamenj (simptomi, splošni zunanji videz, …),
  • namen testiranja/diagnostike, tj. navedba škodljivega organizma(ov), na katerega se vzorec testira (če znano),
  • najdišče / izvor vzorca (lokacija),
  • ostale informacije.

 

Dokumenti

 

Obseg akreditacije Gozdarskega inštituta Slovenije je naveden v Prilogi k akreditacijski listini.

  • Laboratorij_1/LVG-NA-001-06-Cenik-preskusov-in-storitev_18-01-2023.pdf

    PDF (171 kb)
    Poglej Prenesi
SHIFT + A

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Gozdarski inštitut Slovenije