na glavno vsebino
Vsi oddelki

GEKO

Oddelek za gozdno ekologijo

O oddelku

V nalogah sodelavcev z Oddelka za gozdno ekologijo se prepletajo različna področja, saj ima gozd kot pomemben gradnik krajine raznolike vplive na človekov vsakdanjik, in obratno. Bistvenega pomena je mednarodno sodelovanje, brez katerega si velikih in finančno zahtevnih projektov ne moremo predstavljati.

Raziskujemo stanje, procese in medvrstne odnose v gozdnih ekosistemih in krajinah. V raziskovalnih nalogah celostno obravnavamo dejavnike, ki vplivajo na rast in razvoj gozda, zaradi česar je naše delo strokovna podlaga gozdnogospodarskemu, gozdnogojitvenemu, lovsko-gospodarskemu in prostorskemu načrtovanju.

Področja dela

Področja dela

  • Kroženje snovi v gozdnih ekosistemih (npr. gozd kot ponor ogljika)
  • Laboratorijske analize tal, rastlinskega materiala, vod, zraka
  • Klimatologija in fenologija
  • Gozdna hidrologija
  • Pedologija
  • Fitocenologija, ekologija rastlin
  • Biodiverziteta (vrstna in ekosistemska raven)
  • Projektiranje, postavitev in vzdrževanje elektronskih merilnih sistemov in drugih naprav, ki so potrebne pri raziskovalni dejavnosti slovenskega gozdarstva
  • Spremljanje gozdov in priprava presoje vplivov na gozdne ekosisteme (ICP Forests program - Level 1 in Level 2)
  • Preučevanje območij zavarovane narave
  • Modeliranje ekoloških procesov (kroženje vode, ogljika, hranil in onesnažil …)
  • Ekologija gozdne favne in razvoj populacij in medvrstnih odnosov divjadi ter drugih vrst
  • Urbano gozdarstvo

Možnosti za sodelovanje

  • Raziskave na področju ekologije, vegetacije in biotske raznovrstnosti gozdov
  • Raziskave in analize gozdnih tal, vode in zraka
  • Učinki podnebnih sprememb na gozdne ekosisteme, npr. gorski bukovi gozdovi
  • Analiza vpliva preteklih sprememb rabe zemljišč in razvoja gozdov na lov in ogrožene vrste, biotsko raznovrstnost in učinkovito trajnostno naravno upravljanje s populacijami divjadi
  • Inovativne rešitve in izdelava elektronskih merlinih sistemov in drugih naprav za merjenje v gozdnih ekosistemih
  • Razvoj, namestitev in izvajanje okoljskega monitoringa v gozdnih ekosistemih

SHIFT + A

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Gozdarski inštitut Slovenije