na glavno vsebino
Vsi oddelki

GEKO

Oddelek za gozdno ekologijo

Sodelavci oddelka sodelujemo v domačih in mednarodnih raziskovalnih nalogah ter v vseevropskem programu spremljanja stanja gozdov. Poleg tega se vključujemo v strokovne delovne skupine doma in v tujini, ki so v pomoč pri oblikovanju metodologij in strategij gozdne ekologije ter gozdarstva.

Ker je sodelovanje v mednarodnih raziskovalnih nalogah ključnega pomena, poseben poudarek namenjamo povezavam s tujimi raziskovalci, kar se kaže v sodelovanju na različnih strokovnih in znanstvenih posvetovanjih, izpopolnjevanjih v tujini in izmenjevanju podatkov

Projekt LIFE-IP NATURA.SI: LIFE integriran projekt za okrepljeno izvajanje NATURA 2000 v Sloveniji (LIFE Integrated project for enhanced management of NATURA 2000 in Slovenia)

http://www.natura2000.si/life_natura/ 

Trajanje projekta: 5. sept. 2018  -  31. dec. 2026
V projektu sodeluje 15 partnerjev; vodilni partner je MOP; vsebine povezane z gozdom obravnavajo predvsem naslednji partnerji: ZGS, GIS, ZRSVN, BF, MKGP in drugi.

Cilji projekta:
a) Izboljšati stanje ohranjenosti izbranih vrst in habitatnih tipov z izvajanjem določenih ukrepov v projektnih območjih, ki so dodeljeni v PUN (Program upravljanja območij Natura 2000).

b) Izboljšati upravljanje Natura 2000 in izvajanje ukrepov navedenih v PUN z večanjem zmogljivosti ključnih akterjev, ki se ukvarjajo z ohranjanjem narave v Sloveniji.

c) Izboljšati znanje o določenih vrstah, habitatnih tipih in Natura 2000 območjih, vključiti izboljšan in bolj učinkovit monitoring, z vzpostavljeno dolgoročno nacionalno monitoring shemo.

d) Izboljšati osveščenost in stopnjo informiranja o Natura 2000 vrstah, habitatnih tipih in Natura 2000 območjih.

V raziskave projekta LIFE-IP NATURA.SI se lahko vključijo tudi študenti različnih smeri biotehnike in sorodnih področij. Področja raziskav, ki bi lahko obravnavale različne študentske naloge (diplomska, magistrska in doktorska dela), so naslednja – ŠTUDENTSKE TEME NALOG.

SHIFT + A

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Gozdarski inštitut Slovenije