Nacionalna gozdna inventura
Velikopovršinski in mednarodno usklajen popis (krajše NGI) poteka na stalnih vzorčnih ploskvah razporejenih na vzorčni mreži gostote 2 x 2 km po sistemu panelnega neuravnanega sistematičnega vzorčenja.
Slika: Mreža stalnih vzorčnih ploskev NGI 2020. Na terenu je bilo vzpostavljenih 761 stalnih vzorčnih ploskev na katerih so raziskovalci Oddelka za načrtovanje in monitoring gozdov in krajine v sodelovanju z Zavodom za gozdove Slovenije popisali več kot 12.000 dreves! (vir podatkov o meji SLO: GURS, 2020)
V letu 2020 se je izvedel popis na prvem panelu, v letu 2021 se načrtuje popis drugega panela, leta 2022 tretjega in leta 2023 četrtega, s katerim se bo zaključil prvi cikel Nacionalne gozdne inventure (2020-2023). Panelni sistem predstavlja nov korak v zbiranju informacij o stanju in razvoju gozdov, njegove glavne prednosti pa so:
- dovolj velik vzorec ploskev za konsistentne podatke o stanju gozdov na državni ravni in za potrebe stratifikacije podatkov na regionalni ravni,
- reprezentativnost vzorčnih ploskev in zanesljivost podatkov,
- bolj specializiran kader in manjša ekipa sodelavcev, kar zmanjša možnost subjektivnih napak.
Na dvodnevnem uvajalnem seminarju na Gozdarskem inštitutu Slovenije se popisovalci spoznajo z vsemi kazalci vezanimi na vzorčno ploskev in drevesa na njej, ki jih bodo zabeležili na terenu. Na terenskem izobraževanju pa se seznanijo s terensko in programsko opremo ter postopkom snemanja kazalcev.
V popisu sodeluje 4-5 stalnih ekip sodelavcev, ki so na začetku terenskega dela večkrat izpostavljene kontroli, da se zagotovi kakovost snemanja.
Na koncu popisa prejmejo popisovalci potrdilo o uspešno izvedenem seminarju in terenskem delu.
Več informacij: dr. Mitja Skudnik, vodja popisa