V torek, 19. novembra 2024, je v okviru projekta LIFE CARE4CLIMATE na Gozdarskem inštitutu Slovenije (GIS) potekala delavnica na temo lesnih goriv. Dogodek je bil namenjen pregledu trenutnega stanja na področju rabe lesnih goriv, obravnavi aktualnih izzivov in razpravi o prihodnosti lesne biomase kot pomembnega energetskega vira. Delavnico je vodila dr. Nike Krajnc, direktorica GIS in vodilna strokovnjakinja na področju lesnih goriv v Sloveniji. Uvodoma je dr. Boštjan Mali, vodja projekta LIFE CARE4CLIMATE na GIS, predstavil namen delavnice in dnevni red dogodka, ki se ga je udeležilo več kot 60 udeležencev.
Dr. Nike Krajnc je v uvodnem nagovoru poudarila pomembno vlogo lesnih goriv, kot so drva, sekanci, briketi in peleti pri trajnostni rabi gozdov in zagotavljanju energetske samooskrbe. Izpostavila je, da je raba lesne biomase v gospodinjstvih od leta 2016 v upadu, z izjemo peletiov, katerih uporaba narašča predvsem v industriji. Opozorila je na pomen kakovosti goriv, saj ta neposredno vpliva na učinkovitost ogrevanja, življenjsko dobo naprav in emisije. Pri tem je posebej zpostavila vlogo certifikatov, kot je S4Q, ki zagotavljajo standarde kakovosti goriv.
Špela Ščap (GIS) je predstavila izzive in priložnosti pri rabi lesa slabše kakovosti, ki predstavlja večino proizvodnje okroglega lesa listavcev in je le delno izkoriščen za energetske in industrijske namene. Opozorila je na vrzeli v podatkih o bilančni porabi lesa in potrebo po večjem vlaganju v predelovalno industrijo. S tem bi lahko povečali izkoriščenost tega obnovljivega vira in zmanjšali emisije CO2.
Matjaž Dovečar (GIS) je podal pregled proizvodnje lesnih goriv v Sloveniji, kjer sekanci kažejo stabilno rast, saj 93 % njihove proizvodnje služi energetskim namenom. Večina surovine za sekance izhaja iz sečnih in žagarskih ostankov. Poudaril je izzive trga briketov, kjer povpraševanje ostaja nizko, medtem ko proizvodnja peletov vključuje predvsem manjše proizvajalce, ki pomembno prispevajo k energetski samooskrbi.
Darja Stare (GIS) je predstavila analize kakovosti lesnih goriv, ki so ključne za varno in učinkovito rabo. Pri peletih so rezultati pokazali izboljšanje kakovosti, vendar ostajata izziva mehanska obstojnost in vsebnost pepela. Analize drv so pokazale pozitivne trende glede ustrezne vlažnosti, kar prispeva k zmanjšanju emisij in povečanju energetske učinkovitosti. Ob tem je poudarila je, da so cene goriv tesno povezane z njihovo kakovostjo in trenutnimi razmerami na trgu, kar pomembno vpliva na dostopnost in rabo lesnih goriv.
Prof. dr. Griša Močnik (Univerza v Novi Gorici) je opozoril na vpliv zgorevanja lesa na onesnaženje zraka, zlasti z emisijami delcev PM2.5, ki imajo resne posledice za zdravje ljudi in okolje. Ocenil je, da zgorevanje biomase v EU prispeva k 40 % delcev v zraku. Poudaril je potrebo po naprednejših tehnologijah zgorevanja in boljši kontroli emisij za zmanjšanje škodljivih vplivov na zdravje.
David Špeh je predstavil dosežke podjetja Biomasa d.o.o., ki je z vgradnjo več kot 4.400 sodobnih kurilnih naprav in razvojem sistemov soproizvodnje toplote in elektrike pomembno prispevalo k rabi lesne biomase. Poudaril je tudi ključno vlogo daljinskega ogrevanja ter razvoja transportnih in sušilnih sistemov, ki omogočajo bolj učinkovito in trajnostno uporabo lesnih goriv.
Primož Krapež je predstavil vlogo Eko sklada, ki z nepovratnimi sredstvi in ugodnimi posojili spodbuja rabo obnovljivih virov energije, vključno z lesno biomaso. Leta 2023 je sklad odobril več kot 110 milijonov EUR za projekte, ki prispevajo k energetski učinkovitosti in zmanjšanju emisij CO2, obenem pa omogočajo prihranke gospodinjstvom in ustvarjanje zelenih delovnih mest.
Matjaž Česen (CEU-Inštitut Jožef Stefan) je predstavil vlogo lesne biomase v Nacionalnem energetskem in podnebnem načrtu (NEPN). Kljub zmanjševanju rabe v gospodinjstvih lesna biomasa še vedno zavzema 38 % v rabi obnovljivih virov energije v Sloveniji. Poudaril je cilje za leto 2030, ki vključujejo večjo energetsko učinkovitost in širitev rabe obnovljivih virov. Pri tem ima lesna biomasa ključno vlogo pri doseganju energetske neodvisnosti in trajnostnih energetskih ciljev države.
Dr. Nike Krajnc je ob zaključku delavnice povzela, da bodo lesna goriva tudi v prihodnje igrala pomembno vlogo v energetski oskrbi Slovenije. Kljub temu so potrebni ukrepi za izboljšanje njihove kakovosti, povečanje energetske učinkovitosti ter zmanjšanje okoljskih vplivov. Izpostavila je pomen lokalne uporaba lesne biomase kot ključnega elementa trajnostnega upravljanja virov ter nujnost spodbujanja tehnološkega razvoja in ozaveščanja uporabnikov o prednosti ter pravilni uporabi lesnih goriv.
Predstavitve:
1 - Uvod v rabo lesnih goriv v Sloveniji (dr. Nike Krajnc)
2 - Potenciali lesa slabše kakovosti v Sloveniji (Špela Ščap, Matevž Triplat)
3 - Proizvodnja lesnih goriv v Sloveniji (Matjaž Dovečar)
4 - Kakovost in cene lesnih goriv (Darja Stare)
5 - Vpliv rabe lesnih goriv na kakovost zraka (prof. dr. Griša Močnik)
6 - Tehnološke izboljšave kotlov na lesno biomaso (David Špeh)
7- Spodbude Eko Sklada za naložbe v sodobne kotle na lesno biomaso (Primož Krapež)