20. februarja 2025 je v galeriji Gozdarskega inštituta Slovenije potekalo odprtje razstave z naslovom Desuperne: Gozd in krajina. To je že sedma skupinska razstava v galeriji inštituta, ki s svojimi razstavami raziskuje raznolike vidike gozdarstva in narave.

Nekoliko skrivnostni naslov Desuperne je obiskovalcem že uvodoma razložil povezovalec dogodka g. Jože Falkner, ki je pojasnil, da izraz pomeni "od zgoraj". S tem je razkril osrednjo temo razstave – pogled na gozd in krajino iz ptičje perspektive.

Razstava ponuja serijo zračnih fotografij, posnetih s pomočjo brezpilotnih letalnikov (dronov), ki omogočajo edinstvene in presenetljive vpoglede v gozdne pokrajine. Droni v gozdarstvu niso več zgolj pripomoček za vizualno dokumentacijo, temveč vse pogosteje služijo različnim raziskovalnim in strokovnim namenom: od spremljanja razvoja gozdov, 3D modeliranja, analize sprememb v ekosistemih, identifikacije dreves, ki jih napadajo škodljivci, do detekcije gozdnih požarov in ocene posledic naravnih nesreč. Uporabljajo se celo pri obnovi gozdov s sejanjem semen.

Avtorji razstavljenih del so sodelavci in raziskovalci Gozdarskega inštituta Slovenije: Aleksander Marinšek, Andrej Kobler, Anže Martin Pintar, Jaša Saražin, Matevž Triplat, Matjaž Čater in Mitja Skudnik. Fotografije so nastale tako pri njihovem strokovnem delu na inštitutu kot tudi v prostem času. Obvladovanje drona zahteva veliko ur vaje, šele nato pride na vrsto umetniški vidik – premišljena uporaba svetlobe, kompozicije in barv. Mnogi posnetki so nastali v sklopu različnih raziskovalnih projektov, kot so nacionalna gozdna inventura, kartiranje ekosistemskih storitev gozdov, monitoring ogljika v tleh ter drugi.

Matjaž Čater, soavtor razstave, je o razstavljenih fotografijah v vabilu zapisal: »Kompozicija posnetkov poudarja lepoto in krhkost enkratne naravne kulise. Fotografi ustvarjajo široke poglede harmoničnih prepletov kopnega in vode ter poudarjajo pomen njihovega ohranjanja; prihodnjim generacijam sporočajo, da so naši naravni viri dragoceni in omejeni. Neponovljivi vizualni elementi niso le zapis, temveč tudi poziv k ukrepanju sedanjim in prihajajočim generacijam. Želim si, da bi prebujali občutek odgovornosti in pozvali skrbnike, naj zagotovijo lepoto gozdov in voda tudi prihodnjim generacijam. Nam bo uspelo?«

Odprtje razstave je s čudovito glasbeno spremljavo obogatila Erika Kozamernik, asistentka na Oddelku za gozdno ekologijo Gozdarskega inštituta Slovenije. V prostem času jamarka, planinska vodnica in glasbenica na citrah, je s svojim nastopom prijetno presenetila prisotne. Zaigrala je tri skladbe: Preludij (Scharff), Preludij iz Suite za violončelo (Bach) in glasbeno temo iz filma Tretji človek (A. Karas).

Razstava Desuperne: Gozd in krajina ponuja svež in nenavaden pogled na gozdove ter odpira razmislek o vlogi sodobne tehnologije v gozdarstvu in umetnosti. Razstavo si lahko ogledate vsak delovnik med 9.00 in 15.00 v galerijskih prostorih Gozdarskega inštituta Slovenije na Večni poti 2 v Ljubljani. Vabljeni!

Razstave v galeriji Gozdarskega inštituta Slovenije podpirajo Gozdarski inštitut Slovenije, Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani, Zavod za gozdove Slovenije in Zveza gozdarskih društev Slovenije.