Na Gozdarskem inštitutu Slovenije v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE pripravljamo izobraževalne dejavnosti, s katerimi želimo mladim približati uporabo lesa in jih ozavestiti o problematiki podnebnih sprememb. Tokrat smo se povezali z Osnovno šolo Vič v Ljubljani in za več kot 120 šestošolcev organizirali tehniška dneva, ki sta potekala 25. in 29. novembra 2025.
Tehniški dan se je začel s predavanjem z naslovom »Raba lesa in lesnih izdelkov v vsakdanjem življenju«, ki ga je vodil dr. Boštjan Mali z Gozdarskega inštituta Slovenije. Učenci so na zanimiv in interaktiven način spoznali pomen gozdov kot naravnega ponora ogljika, njihov ključen vpliv na podnebne spremembe ter pomembnost trajnostne rabe lesa.
V nadaljevanju so učenci v manjših skupinah izdelovali ptičje valilnice in krmilnice. Les, pripravljen iz žagarskih ostankov, so pod vodstvom učiteljev in mentorjev brusili, lepili, zbijali in sestavljali. Skupaj so izdelali kar 15 valilnic in 15 krmilnic. Valilnice in krmilnice bodo ponudili na šolskem novoletnem bazarju, kjer bodo z njihovo prodajo zbirali sredstva za dobrodelne namene. Preostale pa bodo postavili v okolici šole.
Zaključek dneva je bil namenjen zabavnemu kvizu »Male lesene sive celice«, kjer so učenci preverili svoje znanje o lesu, gozdovih in trajnostni rabi naravnih virov. Preizkušali so se v iskanju napak v trditvah, odgovarjanju na vprašanja in sestavljanju besed iz podanih črk. Najbolj pozorni in ustvarjalni učenci so prejeli tople nagrade, ki jih je prispeval projekt LIFE IP CARE4CLIMATE.
Tehniški dnevi so pokazali, da je tovrstno praktično izobraževanje odličen način za ozaveščanje mladih o pomenu trajnostnega ravnanja z naravnimi viri, kot je les. Naša ekipa z Gozdarskega inštituta Slovenije se z veseljem vključuje v takšne dejavnosti, saj verjamemo, da lahko s skupnimi močmi in usmerjanjem mlajših generacij prispevamo k bolj trajnostni prihodnosti.