Dne 25. marca 2025 je v Spominskem domu v Pazinu v hrvaški Istri potekala zaključna konferenca Erasmus+ projekta „V gozdu kot v učilnici“, ki je združila strokovnjake s področja gozdarstva, vzgojitelje, učitelje in druge deležnike. Cilj projekta, ki povezuje slovenske (Gozdarski inštitut Slovenije) in hrvaške partnerje (Modelna šuma Istra, Pučko otvoreno učilište »Dr. Ante Starčević« Gospić, Otroški vrtec Olga Ban Pazin in Osnovna šola "Vazmoslav Grzalja«), je spodbujanje uporabe gozdne pedagogike kot inovativnega pristopa pri učenju in vzgoji.
Gozdna pedagogika je ponekod že dobro uveljavljen sistem vzgoje in izobraževanja, ki otrokom omogoča pristno učenje skozi igro in raziskovanje v naravi, kar krepi kognitivne sposobnosti, ustvarjalnost in koncentracijo. Tak način poučevanja hkrati tudi spodbuja socialne veščine, samozavest ter pozitivno vpliva na telesno in duševno zdravje. Otroci med drugim spoznavajo tudi vlogo gozda kot ekosistema, delo gozdarjev in pomen trajnostnega upravljanja z gozdovi, kar jih usmerja k odgovornemu odnosu do narave in razumevanju vloge gozdov pri ohranjanju okolja in biotske raznovrstnosti.
Zaključno konferenco projekta je odprla Ane Fornažar (MŠ Istra), ki je poudarila pomen projekta in njegovih dosežkov. Sledila je predstavitev e-priročnika „V gozdu kot v učilnici“, ki so ga razvili partnerji projekta - Gozdarski inštitut Slovenije, Modelna šuma Istra in Pučko otvoreno učilište »Dr. Ante Starčević« Gospić. Priročnik vsebuje tri ključna področja: gozdarstvo, pedagogiko vseživljenjskega učenja in gozdno pedagogiko ter ponuja pregledno zbirko informacij v pomoč vzgojiteljem in učiteljem pri snovanju aktivnosti gozdne pedagogike. Udeleženci konference so po predstavitvi imeli priložnost podati svoje povratne informacije o priročniku in prispevati k njegovi evalvaciji. Zaključne konference se je udeležilo 20 udeležencev, med njimi štirje iz Slovenije.
Osrednji del konference je bil namenjen predstavitvi primerov dobrih praks gozdne pedagogike. Amadea Družetić (DV „Olga Ban“ Pazin) je predstavila koncept „gozdne sobe“, Irena Peša (POU Gospić) je spregovorila o povezovanju učnega načrta z gozdno pedagogiko, Elena Rabak Štroligo (OŠ „Vazmoslava Gržalje“ Buzet) je predstavila projekt „Prirodoljupci“, Urša Vilhar s sodelavci (GIS) pa je orisala vlogo gozdne pedagogike v usposabljanju turističnih vodnikov. Nataša Turk (GIS) je udeležence seznanila z dogodkom „Dan odprtih vrat Gozdarskega inštituta Slovenije“, ki ga naš inštitut vsako leto organizira maja v Tednu gozdov. Posebej navdušujoči sta bili predstavitvi iz vrtca in šole, ki sta pokazali primera, kako je projekt vzpodbudil in navdihnil izvedbo izobraževanja na prostem po principih gozdne pedagogike in dobil zelo pozitivne odzive s strani otrok in šolarjev.
Po odmoru za kavo je sledila predstavitev doseženih rezultatov projekta, ki jih je povzela Ana Fornažar. Ogledali pa smo si tudi zaključni video projekta, ki je zajel utrinke vseh gostovanj in dogodkov. Po zaključenem formalnem delu so se udeleženci odpravili na učno-rekreacijsko pot Lovrin, kjer je potekal seminar z zunanjimi gosti.
Popoldanski del je bil namenjen praktičnim delavnicam gozdne pedagogike. Na treh lokacijah so potekale tematske delavnice: „Pomladnice“ (DV „Olga Ban“ Pazin), „Gozd se prebuja“ (OŠ „Vazmoslava Gržalje“ Buzet) in „Gozdna matematika“ (Gozdarski inštitut Slovenije).
Dan se je zaključil z evalvacijo seminarja in skupnim kosilom, kjer so udeleženci izmenjali vtise in ideje za nadaljnje projekte. Zaključna konferenca je potrdila, da gozdna pedagogika ponuja inovativne in učinkovite pristope k učenju ter ima velik potencial za vključitev v izobraževalni sistem. E-priročnik „V gozdu kot v učilnici“ bo služil kot uporabno orodje vzgojiteljem in učiteljem pri načrtovanju dejavnosti na prostem ter pripomogel k širjenju trajnostne vzgoje prihodnjih generacij.
Zapisali: Simon Zidar, Urša Vilhar, Nataša Turk, Katja Mrak