Velikoprostorske gozdne inventure
Poznavanje stanja in sprememb krajine je zelo pomembno za trajnostno upravljanje naravnih virov. Zaradi povečanja kredibilnosti ocen stanja in znižanja stroškov zbiranja podatkov se informacije običajno pridobivajo z različnimi inventurami, ki temeljijo na konceptu statističnega vzorčenja.
Oddelek NMGK je v razvoj sistemov inventarizacije gozdov vključen že od sredine osemdesetih let, ko smo v okviru programa UN/ECE ICP Forests v Sloveniji vzpostavili sistem za spremljanje stanja gozdov (osutost in poškodovanost), ki temelji na statistični osnovi in zbiranju podatkov na vzročnih ploskvah na ravni države.
Danes je med pomembnejšimi nalogami oddelka izvajanje naloge javne gozdarske službe (JGS) z naslovom "Razvijanje in strokovno usmerjanje informacijskega sistema za gozdove". V okviru omenjene naloge potekata razvoj in vzpostavitev različnih sistemov gozdnih inventur, med katerimi je največji poudarek namenjen nacionalni gozdni inventuri (NGI). Slovenija je še ena zadnjih evropskih držav, ki področja NGI nima sistemsko urejenega z zakonskimi akti, ki bi hkrati zagotavljali trajnostni način financiranja. Zadnje je še posebej pomembno, saj NGI pridobi visok pomen predvsem, ko so na voljo dovolj dolgi časovni nizi podatkov.
Oddelek si prizadeva za sistemsko ureditev NGI, razvijanje novih znakov in metod za spremljanje stanja in razvoja gozdov ter zagotavljanje statistično konsistentnih informacij o stanju in spremembah slovenskih gozdov za strokovno in splošno javnost.
Več o NGI in monitoringu gozdov si lahko preberete tukaj