na glavno vsebino

Poslovne priložnosti v gozdnem semenarstvu in drevesničarstvu

51355   Baloh Tjaša
14869   Dr. Božič Gregor
14952   Mag. Breznikar Andrej
52663   Damjanić Rok
52869   Dovč Natalija
28855   Hrenko Melita
33222   Dr. Kavčič Andreja
07127   Dr. Kraigher Hojka
24268   Dr. Mrak Tanja
23448   Dr. Ogris Nikica
25448   Dr. Piškur Barbara
51478   Simčič Anica
24777   Štupar Barbara
35079   Triplat Matevž
38188   Dr. Unuk Tina
24343   Dr. Westergren Marjana
28401   Dr. Železnik Peter

 

Trajanje: 1.11. 2020 – 31.10.2023

Akronim: Šifra V4 2015

Vrednost projekta: 100.000 EUR; od tega 100% Javna agencija za raziskovalno dejavnost RS

Partnerji: Gozdarski inštitut Slovenije

Vsebinski spremljevalec: Saša Rus, MKGP

Načrtovanje pridobivanja semena in sadik mora temeljiti na dolgoročnih in srednjeročnih potrebah načrtovanja obnove gozdov, poznavanju potreb lastnikov in večji vključenosti gozdnih drevesničarjev v načrtovanje. Pri cca. 10 % obnovi slovenskih gozdov s sadnjo in setvijo bi letno potrebovali predvidoma okoli 3 milijone sadik gozdnega drevja, ki izvirajo iz GRM, pridobljenega iz ustreznih višinskih pasov in provenienčnih območij. Na kasnejše značilnosti GRM vplivajo tudi razmere v okolju, kjer so bile sadike vzgojene, kar ima dolgoročne posledice na delovanje bodočih sestojev. Kljub pomenu gozdnega semenarstva in drevesničarstva, sta bili obe panogi v slovenskem gozdarstvu v zadnjih 30 letih močno podhranjeni. Vse gozdne drevesnice v Sloveniji so po velikosti srednje in manjše drevesnice, so privatna podjetja in ne morejo zadovoljivo pokrivati potreb na področju razvoja semenarstva in drevesničarstva, uvajanja novih vzgojnih metod, izobraževanja, vzgoje minoritetnih vrst in zagotavljanja sadilnega materiala v majhnih količinah za privatne lastnike.

Za pokritje potreb po GRM je treba povečati kapacitete obstoječih drevesnic, dopolniti njihovo proizvodnjo v različnih območjih, oz. osnovati nove, ki bodo zagotavljale količinsko in kakovostno ustrezen GRM za sadnjo v slovenskih gozdovih.

Cilji projekta:

  • analizirati stanje in ugotoviti potrebe po sadikah in semenu za obnovo gozdov in obnovo gozdov po ujmah glede na drevesno vrsto, provenienčno ustreznost, …
  • določiti potrebe po drevesnicah v Sloveniji (lokalno oz. pokrajinsko) in kapacitete za vsako drevesnico. Glede na potrebe vključiti razmislek o ustanovitvi drevesnice v okviru družbe Slovenski državni gozdovi d. o. o. ter določiti, koliko bi jih potrebovali za gozdove RS in koliko za gozdove v zasebni lasti,
  • oceniti proizvodni potencial v Sloveniji in potencialni uvoz iz drugih držav,
  • preveriti ustreznost veljavnih pogojev glede strokovne usposobljenosti in opreme dobaviteljev ter pripraviti predloge sprememb,
  • finančno ovrednotiti potrebe po investicijah v obstoječe in morebitne nove drevesnice, v opremo ter kadre,
  • finančno ovrednotiti pridelavo sadik in semena za obnovo gozdov in obnovo gozdov po ujmah ter predlagati vire financiranja.