na glavno vsebino
Vrednotenje vpliva prestrezanja padavin na erozijo (J2-4489)
Seznam projektov

Vrednotenje vpliva prestrezanja padavin na erozijo (J2-4489)

Vrednotenje vpliva prestrezanja padavin na erozijo (J2-4489)
Spletna stran projekta
Status
Aktiven
Vodja projekta
Oddelek
Oddelek za gozdno ekologijo
Partnerji
Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo, Univerza v Ljubljani (SI), Gozdarski inštitut Slovenije (SI), Technische Universität Wien (TUW), The Institut für Wasserbau und Ingenieurhydrologie (AT)

Številka projekta: J2-4489

Trajanje projekta: 36 mesecev (1. 5. 2023 – 30. 4. 2026)

Financiranje: Javna Agencija za raziskovalno dejavnost RS (100 %)

Vodilni partner za Slovenijo: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo, Univerza v Ljubljani 

Vodja projekta: prof. dr. Mojca Šraj (UL FGG)


 

V okviru raziskovalnega projekta bodo tri raziskovalne organizacije, in sicer Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani (UL FGG), Gozdarski inštitut Slovenije (GI) in Tehniška Univerza na Dunaju (TUW) združile znanje in izkušnje na področju prestrezanja in erozivnosti padavin ter ga uporabile za uspešno izvedbo raziskovalnega projekta. Glavni cilj projekta je nadgradnja znanja o prestrezanju padavin različne vegetacije in vplivu prestrezanja na erozivnost padavin na podlagi visoko frekvenčnih meritev na že obstoječih raziskovalnih ploskvah. Znanje o tej tematiki bo še posebej pomembno v prihodnosti, ko lahko zaradi podnebnih sprememb pričakujemo še pogostejše in intenzivnejše padavinske dogodke z veliko erozivnostjo. Raziskave prestrezanja padavin so pomembne tako v naravnih kot urbanih okoljih. Urbana drevesa s prestrezanjem padavin zmanjšujejo površinski odtok, vplivajo na izhlapevanje in infiltracijo zadržane vode, zmanjšujejo CO2 ipd. Zaradi vsega naštetega bi jih v prihodnosti lahko pogosteje uporabljali kot del zelene infrastrukture. V naravnih okoljih pa je prestrezanje padavin in s tem erozivnost padavin eden najpomembnejših parametrov erozije tal, ki ima lahko, med drugim, negativne vplive na kmetijstvo zaradi izgube rodovitnih tal. Na področju prestrezanja padavin in erozivnosti pa je zaradi različnih tipov vegetacije in njihovih unikatnih lastnosti ter vpliva sezonskosti še vedno odprtih veliko znanstvenih vprašanj.

Za dosego ciljev raziskovalnega projekta bomo izvajali obsežne terenske meritve na treh različnih raziskovalnih ploskvah, in sicer dveh v urbanem okolju Ljubljane in eni v pretežno kmetijskem porečju v Spodnji Avstriji. Izbira teh treh lokacij bo omogočila nadgradnjo obstoječega raziskovalnega dela in povezavo znanja in izkušenj vseh treh partnerjev. Na obeh lokacijah v Ljubljani imajo drevesa pomembno vlogo kot del zelene infrastrukture. UL FGG že izvaja meritve v urbanem parku, kjer merimo posamezne elemente prestrezanja padavin pod dvema drevesnima vrstama, kjer se krošnje dreves ne prekrivajo. GI pa že izvaja meritve v mešanem urbanem gozdu. V okviru projekta bomo na obeh lokacijah dodatno merili še mikrostrukturo dežnih kapljic (DSD) nad in pod drevesnimi krošnjami z uporabo optičnih disdrometrov. Ker je prestrezanje padavin odvisno od številnih dejavnikov, bomo vzporedno na obeh ploskvah merili tudi meteorološke (npr. temperaturo zraka, veter) in vegetacijske spremenljivke (npr. indeks listne površine) v različnih letnih časih. V porečju v Spodnji Avstriji se do sedaj meritve prestrezanja padavin niso izvajale. Izvajajo pa meritve padavin in meteoroloških spremenljivk. Prav tako že izvajajo tudi intenzivne meritve sedimentov. V sklopu projekta bodo dodali še meritve mikrostrukture dežnih kapljic (DSD) s pomočjo optičnih disdrometrov nad in pod izbranimi poljedelskimi rastlinami ter klasične meritve prestreženih padavin.

Na podlagi pridobljenih podatkov in obsežnih analiz bomo poskušali odgovoriti na številna še odprta znanstvena vprašanja kot npr. kakšen je vpliv različnih meteoroloških spremenljivk na mikrostukturo padavin in prepuščenih padavin v različnih klimatskih pogojih, kakšen je vpliv procesa prestrezanja padavin na DSD prepuščenih padavin pad različnimi vrstami vegetacije (npr. listavci, iglavci, poljedelske rastline) v različnih fenofazah, kakšen je vpliv procesa prestrezanja padavin na erozivno moč dežnih kapljic. Sodelovanje raziskovalcev vseh treh partnerjev in primerjava rezultatov analiz visoko frekvenčnih meritev v različnih naravnih pogojih v smislu klime, vegetacije in zemljine je zagotovo inovativni raziskovalni pristop.

 

Ključni cilji raziskovalnega projekta so:

 

  • Identificirati vpliv različnih meteoroloških spremenljivk (npr. količine, intenzitete in trajanja padavin, hitrosti in smeri vetra, temperature zraka, vlažnosti zraka) na DSD padavin na odprtem in prestreženih padavin v različnih klimatskih pogojih. V ta namen bodo v sklopu projekta na eksperimentalnih ploskvah/porečjih v Sloveniji in Avstriji izvedene simultane in visoko frekvenčne (1-minutni časovni korak) meritve meteoroloških spremenljivk in mikrostukture (DSD) padavin nad in pod vegetacijo.

 

  • Identificirati vpliv prestrezanja padavin različnih vrst vegetacije (različnih vrst dreves in poljščin) na DSD prepuščenih padavin v različnih sezonah oz. fenofazah. V ta namen bodo v sklopu projekta na eksperimentalnih ploskvah/porečjih v Sloveniji in Avstriji izvedene simultane in visoko frekvenčne (1-minutni časovni korak) meritve mikrostrukture (DSD) padavin nad in pod dvema vrstama dreves, in sicer breze (Betula pendula Roth.) in črnega bora (Pinus nigra Arnold), nad in pod drevesi urbanega mešanega gozda, kot tudi nad in pod izbranimi poljščinami (npr. koruze, pšenice, ječmena).
SHIFT + A