NAGRADNI STRIPOVSKI NATEČAJ: Gozd in podnebne spremembe
Gozdovi so pravi junaki našega planeta, saj opravljajo številne ključne vloge
Gozdovi nudijo dom rastlinam in živalim, zagotavljajo les, hrano in prostor za rekreacijo. Imajo neprecenljiv vpliv tudi na okolje, saj blažijo temperaturne ekstreme in proizvajajo kisik. Zaradi gozdov je zrak, ki ga dihamo, čistejši. V gozdovih se aktivno veže tudi toplogredni plin ogljikov dioksid, ki nastaja pri dihanju in izgorevanju. Ob obilnem deževju ali močnem vetru gozdovi preprečujejo erozijo tal, nas ščitijo pred plazovi in orkanskimi vetrovi, blažijo vročinske valove ter v okolju zadržujejo padavinsko vodo.
Podnebne spremembe vplivajo tudi na gozdove
Posledice podnebnih sprememb lahko občutite in opazite tudi sami (npr. močnejše vetrove, vročinske valove, suše in požare). Podnebne spremembe že vplivajo tudi na izgled in zdravje slovenskih gozdov, saj so jih v preteklih letih prizadeli vetrolomi, žledolomi, požari in napadi podlubnikov. Naš planet se sooča z novimi razmerami, kot so višja povprečna temperatura zraka, mile zime, daljša obdobja brez dežja in neenakomerna razporeditev padavin. Na take spremenjene razmere se bodo morali prilagoditi tudi gozdovi.
Gozdovi so ključni v boju proti podnebnim spremembam
V času podnebnih sprememb so gozdovi pomembnejši kot kadarkoli prej, zato moramo poskrbeti, da ostanejo vitalni in odporni, saj le taki lahko opravljajo vse svoje vloge. Zdravi gozdovi imajo pestro drevesno sestavo in se dobro pomlajujejo. Za to skrbijo predani gozdarji in lastniki gozda, ki z gozdovi aktivno in trajnostno gospodarijo.
Negujmo slovenske gozdove, saj so le zdravi gozdovi lahko kos izzivom podnebnih sprememb.
Splošni pogoji sodelovanja
1. TEMA RAZPISA
A. Gozdovi nam veliko sporočajo o preteklih spremembah podnebja in gospodarjenja, saj drevesa v njem rastejo zelo dolgo. Opaziš to tudi ti? Katere spremembe ti gozd sporoča, ko se sprehajaš po njem? Veš, kaj je razlog za te spremembe?
B. Kako lahko ti pomagaš ohranjati zdrav gozd? Že imaš idejo? Boš izumil ali izumila posebno napravo za njegovo rast ali pa boš v prihodnjem letu posadil ali posadila vsaj 100 dreves? Preseneti nas s svojimi izvirnimi idejami.
C. Poljubna tema, ki ustreza naslovu natečaja.
2. SODELUJOČI
Na natečaju lahko sodelujejo učenke in učenci druge in tretje triade osnovnih šol ter dijakinje in dijaki srednjih šol.
3. TEHNIČNE USMERITVE
a) Velikost stripa naj ustreza velikosti A3 formata (297 x 420 mm) v pokončni postavitvi, z besedilom v slovenščini.
b) Strip naj ne bo daljši od treh strani.
c) Stripovske zgodbe so lahko narisane v poljubni tehniki (vključno z računalnikom).
č) Vsebina stripa naj se tematsko navezuje na temo natečaja: Gozd in podnebne spremembe.
d) Vsak avtor ali avtorica lahko sodeluje z le enim poslanim avtorskim stripom. Avtorji lahko na natečaju sodelujejo le samostojno.
4. POTEK NATEČAJA
Natečaj poteka od 15. februarja 2024 do vključno 15. aprila 2024 (velja datum poštnega žiga).
Sodelujoči naj v tem času pošljejo svoje izdelke na naslov: Gozdarski inštitut Slovenije, Večna pot 2, 1000 LJUBLJANA, s pripisom »ZA STRIPOVSKI NATEČAJ«. Izdelki so lahko dostavljeni tudi osebno.
Ob prijavi na natečaj je potrebno na spremnem obrazcu navesti ime in priimek avtorja/-ice, leto rojstva, stalni naslov bivanja, razred in šolo, mentorja in elektronski naslov za obveščanje (komisija ne bo imela dostopa do omenjenih podatkov).
Žirija projekta LIFE IP CARE4CLIMATE bo zmagovalce in nagrajence izbrala do 15. maja 2024, o čemer bodo zmagovalci obveščen po elektronski pošti.
Odločitev žirije projekta LIFE IP CARE4CLIMATE o zmagovalcih in nagrajencih je dokončna.
Izbrane prispele stripovske zgodbe bodo razstavljene v Galeriji Gozdarskega inštituta Slovenije, prikazane v digitalni publikaciji, natisnjene v publikaciji in uporabljene za namene projekta LIFE IP CARE4CLIMATE.
Za več informacij se lahko obrnete na e-pošto: anica.simcic@gozdis.si.
5. NAGRADE
Avtorji najboljših izdelkov po izboru žirije bodo nagrajeni s privlačnimi nagradami v treh kategorijah:
- druga triada OŠ,
- tretja triada OŠ
- in srednja šola.
Izbrani izdelki bodo natisnjeni v publikaciji, ki jo bodo prejeli avtorji izbranih stripov.
Izbrani izdelki bodo razstavljeni v Galeriji Gozdarskega inštituta Slovenije.
6. OSEBNI PODATKI
Osebne podatke sodelujočih oseb bo Gozdarski inštitut Slovenije hranil v skladu s slovensko zakonodajo in jih uporabljal izključno in zgolj za obveščanje sodelujočih oseb o rezultatih natečaja.
Sodelujoči dovolijo javno objavo svojih izdelkov, imena in priimka, razreda ter šole.
Prijava na natečaj pomeni soglašanje sodelujočega avtorja/-ice z obdelavo osebnih podatkov v namen natečaja.
Zmagovalec po izboru žirije dovoli Gozdarskemu inštitutu Slovenije, da natisne njegov strip v publikaciji in ga razstavi ter uporablja za namene projekta LIFE IP CARE4CLIMATE.
7. NAGRAJENI STRIPI
Objavljamo nagrajence natečaja v treh kategorijah:
Druga triada OŠ
3. mesto: Svit Dimic, 6. razred, OŠ Marije Vere Kamnik
2. mesto: Aleš Ambrožič, 6. razred, OŠ F. S. Finžgarja Lesce
1. mesto: Pavle Todorović, 5. razred, OŠ Bojana Ilicha, Maribor
Tretja triada OŠ
3. mesto: Črt Gaber, 9. razred, OŠ Žiri
2. mesto: Alen Šumah, 7. razred, Tretja OŠ Slovenj Gradec
1. mesto: Mia Levič, 9. razred, OŠ Dravlje
Srednja šola
3. mesto: Lara Jakše, 2. letnik, Gimnazija Celje Center
2. mesto: Zala Krvina, 3. letnik, Srednja vzgojiteljska šola, gimnazija in umetniška gimnazija Ljubljana
1. mesto: Petja Trček, 2. letnik, Zavod za gluhe in naglušne Ljubljana
Iskrene čestitke avtorjem in njihovim mentorjem! Otvoritev razstave stripov bo 20. junija 2024 ob 16.00 uri v Galeriji Gozdarskega inštituta Slovenije v Ljubljani. Takrat bomo tudi svečano razglasili zmagovalne stripe in avtorjem podelili nagrade.
8. STROKOVNA ŽIRIJA
Člani žirije, ki so ocenjevali izdelke so:
- Dr. Domen Finžgar je raziskovalec na področju gozdne genetike, stripovski ustvarjalec in sourednik mednarodne stripovske revije Stripburger. Živi in dela v Edinburgu na Škotskem.
- Neža Šivec (1996) je mlada ilustratorka, ki rada riše stripe. Lansko leto je izšel njen prvi, z naslovom Črepinje (Stripburger, 2023). Že trinajst let se v Društvu prostovoljcev Vincencijeve zveze dobrote posveča pomoči brezdomcem, zadnja tri leta pa je tam tudi zaposlena.
- Dr. Boštjan Mali (Gozdarski inštitut Slovenije) je v strokovni žiriji sodeloval kot vodja aktivnosti projekta LIFE IP CARE4CLIMATE. Na inštitutu pokriva področje rabe zemljišč, spremembe rabe zemljišč in gozdarstva (LULUCF), ki vključuje tudi blaženje podnebnih sprememb in prilagajanje nanje.
- Robert Krajnc (Gozdarski inštitut Slovenije) je v strokovni žiriji sodeloval kot predstavnik Galerije Gozdarskega inštituta Slovenije, kjer aktivno deluje. Ukvarja se tudi z oblikovanjem publikacij, ilustracijami in karikaturami.
Izvedbo stripovskega natečaja so podprli tudi revija Moj planet in mreža Ekošola.
Lepo vabljeni k sodelovanju in pustite domišljiji prosto pot.