Šifra projekta: V4-2422
Trajanje projekta: 1.9.2024 - 31.8.2027
Sredstva: 227.200,00 €
Financiranje: ARIS (50%), MKGP (50%)
POVZETEK PROJEKTA:
V Sloveniji se podatki gozdne inventure (GI) zbirajo na stalnih vzorčnih ploskvah (SVP), ploskvah Nacionalne gozdne inventure (NGI) in na sestojni ravni. GI je najdaljša in najdražja faza načrtovalnega postopka, zato se v praksi pogosto preverjajo možnosti njene optimizacije in racionalizacije, ki jih omogočajo nove metode in tehnologije.
Metodologija terenskih popisov in izdelava sestojnih kart se v zadnjih letih ni bistveno spreminjala, zato je potrebna kritična presoja z vidika metod spremljanja posameznih parametrov ter testirati in predlagati nove metode in opreme za meritve na terenu. V nadaljevanju je ključno, da so podatki pravilno obdelani in pripravljeni za uporabo, kar zagotavlja zanesljive informacije za gozdnogospodarske načrte in poročanje o stanju gozdov.
Po vzpostavitvi metodologije terenskega zajemanja podatkov in izračunov je pomemben način združevanje podatkov na različne prostorske ravni, kar predstavlja izziv zaradi razlik v zasnovi vzorčnih mrež in časovni opredelitvi proučevane populacije. Dokumentiranost postopkov izračunov je pomanjkljiva, zato želimo analizirati obstoječe načine ovrednotenja podatkov in pokazati statistično korektne izračune ključnih parametrov.
V okviru projekta bomo pripravili metodološki predlog za združitev trenutnih ločenih sistemov gozdnih inventur v celovit nacionalni informacijski sistem za gozdove (NISG). Povezovanje SVP, kartiranja sestojev in NGI bo NISG omogočilo celovit in dinamičen vpogled v gozdne ekosisteme. Predlagani sistem bo s podatki podpiral gozdnogospodarsko načrtovanje, monitoring gozdov, nacionalno in mednarodno poročanje o stanju gozdov ter raziskave na področju gozdnih ekosistemov.
CILJI:
1. Analiza časovnega in stroškovnega vidika ter kvalitete obstoječe metodologije zbiranja podatkov na sestojni ravni in stalnih vzorčnih ploskvah javne gozdarske službe ter preverba načina izračunov ključnih parametrov za potrebe gozdnogospodarskega načrtovanja.
2. Priprava metodologije za izračun agregatnih vrednosti, srednjih vrednosti in zanesljivosti ocen ključnih parametrov na različnih prostorskih ravneh gozdnogospodarskega načrtovanja.
3. Optimizacija spremljanje količin poseka in drugih ključnih parametrov ter površin krčitev in obnov v gozdnih inventurah.
4. Preučitev možnosti uvajanja novih metod dela za racionalizacijo meritev in povečanje kakovosti podatkov o gozdovih za povezljivost s sistemi poročanja emisij in ponorov gozdnih zemljišč ter dejanske rabe tal.
5. Izdelava usmeritve za potencialno uvedbo novih tehnologij v gozdne inventure za potrebe gozdnogospodarskega načrtovanja.
6. V sodelovanju z javno gozdarsko službo ZGS priprava podlag za implementacijo izračunov v digitalna orodja v sistemu za izdelavo gozdnogospodarskega načrta.