na glavno vsebino

Aktivni projekti

Arhiv projektov

Wildfire CE - Čezmejna ocena, upravljanje in obvladovanje požarne ogroženosti naravnega okolja v Srednji Evropi

Nedavni gozdni požari v obmejnih regijah po vsej Srednji Evropi so izpostavili potrebo po boljšem sodelovanju, komunikaciji in informacijah, tako v smislu upravljanja z gozdom in ostalim prostorom, kot tudi delovanja interventnih in prognostičnih služb. Projekt bo spremenil način ocenjevanja in obvladovanja požarne ogroženosti v obmejnih območjih in širšem srednje-evropskem prostoru.

Interreg

Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko

Vodja projekta: dr. Jaša Saražin

Trajanje: 01.06.2024 - 31.05.2027

RE-ENFORCE - Čezmejno sodelovanje pri sonaravnih rešitvah za obnovo degradiranih gozdov Srednje Evrope

Glavni cilj projekta je razvoj skupne strategije na območju Srednje Evrope za obnovo degradiranih gozdnih ekosistemov z uporabo sonaravnih rešitev (nature-based solutions - NBS). Projekt krepi čezmejno sodelovanje, testira NBS na pilotnih območjih in razvija sistem za podporo odločanju pri gospodarjenju z gozdom.

Interreg

Oddelek za gozdno fiziologijo in genetiko

Vodja projekta: mag. Katja Kavčič Sonnenschein

Trajanje: 01.06.2024 - 31.05.2027

GIFT - Green Infrastructure for Forest and Trees

Namen projekta Green Infrastructure for Forest and Trees (GIFT)  je okrepiti vlogo zelene infrastrukture, zlasti gozdov in dreves, in jo intenzivneje vključiti v sodobni regionalni in urbani razvoj, ohranjanje okolja in biotske raznovrstnosti, kmetijsko, krajinsko, gozdarsko in drugo zakonodajo ter strategije. V projektu, ki poteka v okviru Interreg Europe, sodeluje deset partnerjev iz devetih evropskih držav.

Interreg

Oddelek za gozdno fiziologijo in genetiko

Vodja projekta: Tjaša Baloh

Trajanje: 01.03.2024 - 31.05.2027

FoRESisT - Ohranjanje in vrednotenje gozdnih in kmetijskih ekosistemov v čezmejnem območju

Cilj projekta FoRESisT je izboljšati stanje ohranjenosti habitatov, podpreti biotsko raznovrstnost in ovrednotiti storitve ekosistema zlasti v povezavi z gozdovi, kmetijskimi in sladkovodnimi habitati. V okviru projekta bodo potekale obsežne aktivnosti za zaščito gozdnih in kmetijskih ekosistemov na območju Opatije (na Dobreću), na otoku Krku in na območju Krasa.

Interreg

Oddelek za gozdno ekologijo

Vodja projekta: dr. Aleksander Marinšek

Trajanje: 01.03.2024 - 31.08.2026

U šumi kao u učionici - V gozdu kot v učilnici

Gozdarski inštitut Slovenije bo v projektu "V gozdu kot v učilnici" skupaj z vodilnim partnerjem "Modelna šuma Istra" prispeval k razvoju gozdne pedagogike na Hrvaškem in sicer preko izobraževanja strokovnjakov in zaposlenih v partnerskih organizacijah. Primarni cilj projekta je usposobiti vzgojitelje in učitelje za izvajanje gozdne pedagogike v vrtcih in osnovnih šolah. 

Erasmus+

Oddelek za gozdno ekologijo

Vodja projekta: Ajša Alagić

Trajanje: 15.02.2024 - 15.03.2025

Projekt EIP 16.5 – Vodna telesa

Namen projekta: deležnike – kmetijska gospodarstva, ožjo in/ali širšo strokovno ter splošno javnost ozavestiti in usposobiti, da bodo pridobili ključna znanja, izkušnje in veščine za dolgoročno sonaravno ohranjanje in vzpostavitev biotske pestrosti ter boljše izkoriščanje ekosistemskih funkcij in storitev vodnih teles kot elementa (krajinske prvine) kmetijskega prostora.

Program razvoja podeželja

Oddelek za gozdno fiziologijo in genetiko

Vodja projekta: dr. Tine Grebenc

Trajanje: 01.02.2024 - 01.02.2027

EIP 16.5 project – Water elements in farmland

The core aim of the project is to raise awareness and train stakeholders – farm owners, the wider and/or narrower professional and general public - to acquire key knowledge, experience and skills for the long-term sustainable conservation and restoration of biodiversity and better use of the ecosystem functions and services of water bodies as an element or a landscape feature of the agricultural landscape.

Rural development programme

Oddelek za gozdno fiziologijo in genetiko

Vodja projekta: dr. Tine Grebenc

Trajanje: 01.02.2024 - 01.02.2027

Fem2forests - Inovativne poti za učinkovito vključevanje deklet in mladih žensk v gozdarski sektor

Projekt Fem2forests gradi na temeljih predhodnega projekta Fem4Forest (DTP3-500), ki nam je dal vpogled v položaj žensk v gozdarskem sektorju v Podonavju in je tudi motivacija za nadaljnje delo z dekleti in ženskami v gozdarskem sektorju. Tako želimo s projektom prispevati h krepitvi gozdarskega sektorja na območju Podonavja na lokalnem, regionalnem in mednarodnem nivoju s pomočjo večjega vključevanja mladih žensk in deklet.

Interreg

Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko

Vodja projekta: dr. Nike Krajnc

Trajanje: 01.01.2024 - 30.06.2026

SPOZNAJ - Podpora pri uvajanju načel odprte znanosti v Sloveniji

Namen projekta je ozaveščanje, izobraževanje in opolnomočenje sodelavcev konzorcijskih partnerjev z ustreznimi znanji in kompetencami s področja odprte znanosti, priprava izobraževalnega gradiva, vzpostavitev podpornih struktur ter prilagoditev mehanizmov delovanja konzorcijskih partnerjev v skladu z načeli odprte znanosti.

NOO

Uprava

Vodja projekta: prof. dr. Tom Tomislav Levanič

Trajanje: 02.08.2023 - 30.06.2026

Sodelovanje za krepitev uspešnosti projektnih pisarn (SKUPP)

Projekt SKUPP je namenjen krepitvi kompetenc konzorcija projektnih pisarn ter raziskovalcev na naših inštitutih preko organizacije številnih dogodkov, mreženj med partnerji, z zunanjimi deležniki in drugimi konzorciji ter z novimi zaposlitvami v projektnih pisarnah.

NOO

Uprava

Vodja projekta: Tjaša Baloh

Trajanje: 14.04.2023 - 30.06.2026

FOREST4EU - Evropsko partnerstvo v podporo operativnim skupinam na področju gozdarstva

FOREST4EU je projekt programa Obzorje Evropa, katerega cilj je povezati obstoječe operativne skupine (OS) iz različnih evropskih držav, da bi spodbudili prenos znanja in najboljših praks med strokovnjaki na tem področju. Za širjenje znanja, pridobljenega z inovacijskimi projekti v različnih regijah EU, ima projekt za cilj vzpostavitev medregijskih in medsektorskih inovacijskih stičišč (ITHub).  

Horizon Europe

Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko

Vodja projekta: dr. Nike Krajnc

Trajanje: 01.01.2023 - 31.12.2025

Naravni procesi obnove v bukovih gozdovih po motnjah (J4-4542)

V projektu želimo raziskati vpliv motenj v gozdovih na ekosistemske funkcije, biotsko pestrost talnih mikroorganizmov, ter ekosistemske procese, v katere so talni mikroorganizmi vključeni, vključno s primarno produkcijo, dekompozicijo, kroženjem hranil ter kemijskimi lastnostmi tal. To ne bo samo prispevalo k oceni vpliva motenj, temveč bo tudi bistveno povečalo naše razumevanje delovanja mikrobioma gozdnih tal.

ARRS manjši temeljni raziskovalni projekt

Oddelek za gozdno fiziologijo in genetiko

Vodja projekta: dr. Tanja Mrak

Trajanje: 01.11.2022 - 31.10.2025

OptFORESTS

Projekt bo ustvaril znanja in produkte, ki podpirajo izbiro bolj raznolikega gozdnega reprodukcijskega materiala, prilagojenega prihodnjemu podnebju, spodbujal trajnostno rabo, prilagajanje in odpornost naravno obnovljenih gozdov, razvil metode za širitev drevesnic in njihovo diverzifikacijo glede uporabljenega nabora drevesnih vrst, analiziral in razvil rešitve, orodja in nove kulturne poti ter demonstracijske objekte, ki bodo pripomogli k obnovi biotske raznovrstnosti degradiranih gozdnih ekosistemov.

Horizon2020

Oddelek za gozdno fiziologijo in genetiko

Vodja projekta: dr. Marjana Westergren

Trajanje: 01.11.2022 - 31.10.2027

Načrtovanje tehnologij in presoja kakovosti izvajanja del v gozdovih v podporo biogospodarstvu TEHGOZD

Cilj projekta je nadgraditi obstoječa znanja o tehnoloških, ekonomskih in socialnih vidikih umeščanja tehnologij v prostor ter oblikovati orodje, ki bo podpiralo tako lastnike gozdov, izvajalce del kot tudi načrtovalce. Z metodologijo za presojo kakovosti na področju izvajanja del v gozdovih in gradnji gozdnih prometnic želimo omogočiti javni gozdarski službi in lastnikom gozdov oceno izvedenih del z relevantnimi in enotnimi kriteriji.

ARRS CRP

Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko

Vodja projekta: dr. Nike Krajnc

Trajanje: 01.10.2022 - 30.09.2025

Strokovna izhodišča ter smernice za gospodarjenje z gozdovi na hudourniških območjih (CRP V4-2212)

Cilj projekta je nadgradnja obstoječega znanja o gospodarjenja z gozdovi v hudourniških območjih. Pripravili bomo smernice in prilagojene ukrepe za gospodarjenje z gozdovi v hudourniških območjih, ki se nanašajo na gozdnogojitvene ukrepe z vidika zagotavljanja stabilnosti sestojev in varovanja tal pred delovanjem erozije, na zmanjševanja nevarnosti lesenega plavja ob in v strugah hudournikov, pa tudi na primernost in specifičnost gradnje gozdnih prometnic v hudourniških območjih.

ARRS CRP

Oddelek za gozdno ekologijo

Vodja projekta: dr. Urša Vilhar

Trajanje: 01.10.2022 - 30.09.2025

Ugotavljanje učinkovitosti različnih pristopov pri izvajanju gozdnega reda za preprečevanje prenamnožitev smrekovih podlubnikov z uporabo najbolj učinkovitega feromonskega pripravka in pasti (CRP V4-2218)

V okviru projekta “Ugotavljanje učinkovitosti različnih pristopov pri izvajanju gozdnega reda za preprečevanje prenamnožitev smrekovih podlubnikov z uporabo najbolj učinkovitega feromonskega pripravka in pasti” (V4-2218) preučujemo, kako različni pristopi ravnanja s sečnimi ostanki zmanjšujejo tveganje za prenamnožitev podlubnikov v okoliških gozdovih. Raziskavo izvajamo na treh lokacijah v Sloveniji.

ARRS CRP

Oddelek za varstvo gozdov

Vodja projekta: dr. Maarten de Groot

Trajanje: 01.10.2022 - 30.09.2025

Proces spremembe in dopolnitve nacionalnega gozdnega programa (CRP V4-2219)

Cilj projekta je razviti postopek obnove nacionalnega gozdnega programa, ki naj bi bil tesno povezan s platformo gozdnega dialoga, kar bi zagotovilo participativno okolje za oblikovanje strateških prioritet ter ukrepov in programov za njihovo uresničevanje.

ARRS CRP

Vodja projekta: dr. Anže Japelj

Trajanje: 01.10.2022 - 30.09.2024

Ukrepi za ohranjanje biotske raznovrstnosti v gozdnih ekosistemih (CRP V4-2222)

Obstoječe indikatorje vplivov gospodarjenja z gozdovi, v podporo ohranjanju biodiverzitete v okviru projekta, dopolnjujemo s kazalniki za štiri področja.

ARRS CRP

Oddelek za gozdno fiziologijo in genetiko

Vodja projekta: prof. dr. Hojka Kraigher

Trajanje: 01.10.2022 - 30.09.2025

Podpora boljšemu upravljanju odnosov med veliko rastlinojedo divjadjo in gozdom (CRP V4-2220)

Glavni cilj projekta je strniti obstoječa znanja in ugotoviti ter zapolniti vrzeli, zlasti pa poskrbeti za prenos znanj v lovsko-upravljavsko in gozdnogojitveno načrtovanja z namenom izboljšanja upravljanju odnosov med divjadjo in gozdom, ter divjadi in gozda nasploh.

ARRS CRP

Oddelek za gozdno ekologijo

Vodja projekta: dr. Katarina Flajšman

Trajanje: 01.10.2022 - 30.09.2025

Hrasti za gozdove in gozdarstvo v prihodnosti: Quercus robur versus Quercus petraea (J4-4541)

Projekt se osredotoča na dve ekološko in gospodarsko pomembni vrsti hrasta zmernega pasu, ki uspevata v Sloveniji: Q. robur in Q. petraea, in sicer na njuno prihodnjo razširjenost in potencial rasti.

ARRS temeljni raziskovalni program

Oddelek za gozdno fiziologijo in genetiko

Vodja projekta: dr. Jožica Gričar

Trajanje: 01.10.2022 - 30.09.2025

  • 1
  • 2
SHIFT + A