Aktivni projekti
Arhiv projektovFOREST4EU - Evropsko partnerstvo v podporo operativnim skupinam na področju gozdarstva
FOREST4EU je projekt programa Obzorje Evropa, katerega cilj je povezati obstoječe operativne skupine (OS) iz različnih evropskih držav, da bi spodbudili prenos znanja in najboljših praks med strokovnjaki na tem področju. Za širjenje znanja, pridobljenega z inovacijskimi projekti v različnih regijah EU, ima projekt za cilj vzpostavitev medregijskih in medsektorskih inovacijskih stičišč (ITHub).
Horizon Europe
Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko
Trajanje: 01.01.2023 - 31.12.2025
Naravni procesi obnove v bukovih gozdovih po motnjah (J4-4542)
V projektu želimo raziskati vpliv motenj v gozdovih na ekosistemske funkcije, biotsko pestrost talnih mikroorganizmov, ter ekosistemske procese, v katere so talni mikroorganizmi vključeni, vključno s primarno produkcijo, dekompozicijo, kroženjem hranil ter kemijskimi lastnostmi tal. To ne bo samo prispevalo k oceni vpliva motenj, temveč bo tudi bistveno povečalo naše razumevanje delovanja mikrobioma gozdnih tal.
ARRS manjši temeljni raziskovalni projekt
Oddelek za gozdno fiziologijo in genetiko
Trajanje: 01.11.2022 - 31.10.2025
OptFORESTS
Projekt bo ustvaril znanja in produkte, ki podpirajo izbiro bolj raznolikega gozdnega reprodukcijskega materiala, prilagojenega prihodnjemu podnebju, spodbujal trajnostno rabo, prilagajanje in odpornost naravno obnovljenih gozdov, razvil metode za širitev drevesnic in njihovo diverzifikacijo glede uporabljenega nabora drevesnih vrst, analiziral in razvil rešitve, orodja in nove kulturne poti ter demonstracijske objekte, ki bodo pripomogli k obnovi biotske raznovrstnosti degradiranih gozdnih ekosistemov.
Horizon2020
Oddelek za gozdno fiziologijo in genetiko
Trajanje: 01.11.2022 - 31.10.2027
TEHGOZD - Načrtovanje tehnologij in presoja kakovosti izvajanja del v gozdovih v podporo biogospodarstvu
Cilj projekta je nadgraditi obstoječa znanja o tehnoloških, ekonomskih in socialnih vidikih umeščanja tehnologij v prostor ter oblikovati orodje, ki bo podpiralo tako lastnike gozdov, izvajalce del kot tudi načrtovalce. Z metodologijo za presojo kakovosti na področju izvajanja del v gozdovih in gradnji gozdnih prometnic želimo omogočiti javni gozdarski službi in lastnikom gozdov oceno izvedenih del z relevantnimi in enotnimi kriteriji.
ARRS CRP
Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko
Trajanje: 01.10.2022 - 30.09.2025
Strokovna izhodišča ter smernice za gospodarjenje z gozdovi na hudourniških območjih (CRP V4-2212)
Cilj projekta je nadgradnja obstoječega znanja o gospodarjenja z gozdovi v hudourniških območjih. Pripravili bomo smernice in prilagojene ukrepe za gospodarjenje z gozdovi v hudourniških območjih, ki se nanašajo na gozdnogojitvene ukrepe z vidika zagotavljanja stabilnosti sestojev in varovanja tal pred delovanjem erozije, na zmanjševanja nevarnosti lesenega plavja ob in v strugah hudournikov, pa tudi na primernost in specifičnost gradnje gozdnih prometnic v hudourniških območjih.
ARRS CRP
Oddelek za gozdno ekologijo
Trajanje: 01.10.2022 - 30.09.2025
Ugotavljanje učinkovitosti različnih pristopov pri izvajanju gozdnega reda za preprečevanje prenamnožitev smrekovih podlubnikov z uporabo najbolj učinkovitega feromonskega pripravka in pasti (CRP V4-2218)
V okviru projekta “Ugotavljanje učinkovitosti različnih pristopov pri izvajanju gozdnega reda za preprečevanje prenamnožitev smrekovih podlubnikov z uporabo najbolj učinkovitega feromonskega pripravka in pasti” (V4-2218) preučujemo, kako različni pristopi ravnanja s sečnimi ostanki zmanjšujejo tveganje za prenamnožitev podlubnikov v okoliških gozdovih. Raziskavo izvajamo na treh lokacijah v Sloveniji.
ARRS CRP
Oddelek za varstvo gozdov
Trajanje: 01.10.2022 - 30.09.2025
Proces spremembe in dopolnitve nacionalnega gozdnega programa (CRP V4-2219)
Cilj projekta je razviti postopek obnove nacionalnega gozdnega programa, ki naj bi bil tesno povezan s platformo gozdnega dialoga, kar bi zagotovilo participativno okolje za oblikovanje strateških prioritet ter ukrepov in programov za njihovo uresničevanje.
ARRS CRP
Oddelek za načrtovanje in monitoring gozdov in krajine
Trajanje: 01.10.2022 - 30.09.2024
Ukrepi za ohranjanje biotske raznovrstnosti v gozdnih ekosistemih (CRP V4-2222)
Obstoječe indikatorje vplivov gospodarjenja z gozdovi, v podporo ohranjanju biodiverzitete v okviru projekta, dopolnjujemo s kazalniki za štiri področja.
ARRS CRP
Oddelek za gozdno fiziologijo in genetiko
Trajanje: 01.10.2022 - 30.09.2025
Podpora boljšemu upravljanju odnosov med veliko rastlinojedo divjadjo in gozdom (CRP V4-2220)
Glavni cilj projekta je strniti obstoječa znanja in ugotoviti ter zapolniti vrzeli, zlasti pa poskrbeti za prenos znanj v lovsko-upravljavsko in gozdnogojitveno načrtovanja z namenom izboljšanja upravljanju odnosov med divjadjo in gozdom, ter divjadi in gozda nasploh.
ARRS CRP
Oddelek za gozdno ekologijo
Trajanje: 01.10.2022 - 30.09.2025
Hrasti za gozdove in gozdarstvo v prihodnosti: Quercus robur versus Quercus petraea (J4-4541)
Projekt se osredotoča na dve ekološko in gospodarsko pomembni vrsti hrasta zmernega pasu, ki uspevata v Sloveniji: Q. robur in Q. petraea, in sicer na njuno prihodnjo razširjenost in potencial rasti.
ARRS temeljni raziskovalni program
Oddelek za gozdno fiziologijo in genetiko
Trajanje: 01.10.2022 - 30.09.2025
Klimatske spremembe in ektomikorizne glive - v kakšne razmere še lahko uspešno sadimo gomoljike (J4-4547)
Namen predloga projekta " Klimatske spremembe in ektomikorizne glive - v kakšne razmere še lahko uspešno sadimo gomoljike?" je povezati znanje gozdarstva, kmetijstva, podnebnih sprememb in gojenja gliv za boljše razumevanje odzivov, interakcije z okoljem in razširjenosti ektomikoriznih gliv (gomoljik) pod vplivi podnebnih sprememb. Projekt bo prispeval k boljšemu razumevanju pomena infraspecifične raznolikosti gomoljik za preživetje v ekstremnih razmerah.
ARRS temeljni raziskovalni program
Oddelek za gozdno fiziologijo in genetiko
Trajanje: 01.10.2022 - 30.09.2025
Spremembe gozdne vegetacije zaradi vplivov globalnih in lokalnih okoljskih sprememb v daljšem časovnem obdobju (Z4-4543)
Podoktorski temeljni raziskovalni projekt je namenjen analizi smeri/trenda in velikosti/intenzitete sprememb gozdne vegetacije v slovenskih in evropskih gozdovih v zadnjih desetletjih. Preverili bomo, ali se vplivi spremenjenih globalnih in lokalnih dejavnikov odražajo v dinamiki gozdne vegetacije.
Podoktorski raziskovalni projekt
Oddelek za gozdno ekologijo
Trajanje: 01.10.2022 - 30.09.2024
Vpliv novih podnebnih razmer na snežne plazove v Sloveniji
V projektu bomo na primeru snežnih plazov raziskali nove povezave med vremenskimi dejavniki kot geografsko spremenljivko in snežnimi plazovi. Njihovo pojavnost bomo ugotavljali z monitoringom na dveh gorskih lokacijah in jo presojali glede na značilnosti vremena in snežne odeje.
ARIS
Oddelek za prirastoslovje in gojenje gozda
Trajanje: 01.10.2022 - 30.09.2025
Ritje divjih prašičev: vzroki, posledice in možnosti za zmanjševanje (V4-2223)
Št. projekta: V4-2223 Trajanje projekta: 1. 10. 2022 – 30. 9. 2024 Vrednost projekta: 174.947,00 € Financerji: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano in Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slov...
ARRS CRP
Oddelek za gozdno ekologijo
Trajanje: 01.10.2022 - 30.09.2024
PathFinder - Towards an Integrated Consistent European LULUCF Monitoring and Policy Pathway Assessment Framework
Cilj projekta je, kako izboljšati zmogljivost trenutnih sistemov spremljanja stanja gozdov v Evropi in tako prispevati k povečanju skladiščenje ogljika ter zaustaviti izgube biotske raznovrstnosti v gozdovih. Drugi cilj je razviti modele, s katerimi je mogoče predvideti, kako lahko evropski gozdovi prispevajo k blažitvi podnebnih sprememb in prilagajanju nanje po različnih scenarijih z uporabo različnih naravnih in socialno-ekonomskih dejavnikov. Tretji cilj je mobilizirati razumevanje in dokaze na način, ki lahko pomaga povezati kratkoročne odločitve z dolgoročnimi rezultati ter tako zagotovi učinkovitejše in odpornejše načine gospodarjenja z gozdovi v prihodnje.
Horizon2020
Oddelek za načrtovanje in monitoring gozdov in krajine
Trajanje: 01.09.2022 - 31.08.2026
eGozdarstvo
V sektorju gozdarstva se bo z eGozdarstvom nadgradilo infrastrukturo in osnovna sredstva, z digitalizacijo in centralizacijo procesov povezalo deležnike v gozdnem procesu in zagotovilo uporabniku prijazne digitalne javne storitve. Digitalna preobrazba bo tako zagotovila racionalizacijo upravnih in inšpekcijskih nalog, predvsem pa učinkovitejše in hitrejše poslovanje s strankami.
NOO
Oddelek za gozdno tehniko in ekonomiko
Trajanje: 01.07.2022 - 31.12.2026
Gozdno-lesna veriga in podnebne spremembe: prehod v krožno biogospodarstvo (P4-0430)
Cilj raziskovalcev programske skupine Gozdno lesna veriga in podnebne spremembe: prehod v krožno biogospodarstvo je identifikacija trenutnih izzivov znotraj gozdno-lesne verige vrednosti (od stoječih sreves do končnij izdelkov) in iskanje optimalnih rešitev na podlagi znanja in razpoložljivih virov treh raziskovalnih organizacij: Gozdarskega inštituta Slovenije, Univerze v Ljubljani, Biotehniške fakultete in Zavoda za gradbeništvo Slovenije.
ARRS
Oddelek za gozdno fiziologijo in genetiko
Trajanje: 01.01.2022 - 31.12.2027
Ekofiziološki, morfološki in rastni odzivi jelke in bukve vzdolž geografskega gradienta - izhodišče za napovedovanje prihodnjih razvojnih trendov (J4-3086)
Delovni sklopi (DS): DS1: Ekologija jelke in bukve DS2: Prirastni odzivi jelke in bukve DS3: Lesno anatonske značilnosti jelke in bukve DS4: Monitoring jelke in bukve s časovnimi vrstami satelitskih posnetkov DS5: Modeliranje in prihodnji scenariji odziva jelke in bukve
ARRS temeljni raziskovalni projekt
Oddelek za prirastoslovje in gojenje gozda
Trajanje: 01.11.2021 - 31.10.2024
Multipliers – Multiplayers' partnership to ensure meaningful engagement with science and research
Cilj projekta MULTIPLIERS je ustvariti priložnosti za učence, da se vključijo v raziskovalne projekte, ki so pomembni za trajnost, zdravo življenje in aktivno, odgovorno skrb za druge, za okolje in za prihodnost. Cilj MULTIPLIERS je tudi vključiti učence in državljane v razpravo o kompleksnih družbenih izzivih, vključno s podnebnimi spremembami, energetskim prehodom, čisto vodo, zdravo prehrano, javnim zdravjem in zaščito gozdov.
Horizon2020
Oddelek za gozdno ekologijo
Trajanje: 01.11.2021 - 31.10.2024
ROVI – Združevanje in obdelava radarskih in optičnih časovnih vrst satelitskih posnetkov za spremljanje naravnega okolja
Opazovanje Zemlje je izrednega pomena pri doseganju ciljev trajnostnega razvoja, saj zagotavlja informacije v podporo politikam, načrtovanju in odločanju v prostoru. Okoljski problemi postajajo resni družbeni problemi, zato je zagotavljanje kakovostnih informacij v podporo odločanju vse večji izziv. Z razvojem naprednih rešitev za spremljanje procesov v prostoru želimo prispevati k odgovorom na ta izziv. V projektu se osredotočamo na satelitsko opazovanje travišč, mokrišč in gozdov, ki so med drugim pomembni habitati z vidika naravnih ponorov ogljika. Kakovostne informacije o stanju teh območij lahko izboljšajo njihovo upravljanje in prispevajo k varovanju le-teh.
ARRS
Oddelek za načrtovanje in monitoring gozdov in krajine
Trajanje: 01.10.2021 - 30.09.2024