na glavno vsebino

Aktivni projekti

Arhiv projektov

Izcedne talne vode kot potencialni vir informacij o biotski raznovrstnosti tal (J4-3098)

Namen projekta je vključiti v skupino ustrezne nacionalne raziskovalne ustanove specializirane za analize tal z različnimi rabami (gozdovi, obdelovalna tla, trajni nasadi, pašniki, travniki), da bi združili trenutne pristope k spremljanju biotske raznovrstnosti tal, jih standardizirati na primerljivi ravni, dopolniti te pristope s predlagano metodologijo eDNA, preizkusiti izvedljivost in obnovljivost pristopa eDNA na posebnih raziskovalnih vprašanjih v različnih okoljih upravljanja tal, primerjati rezultate eDNA s klasično biotsko raznovrstnostjo DNK za standardizacijo in na koncu predlagati metodologija eDNA na podlagi spremljanja obstoječim programom spremljanja biotske raznovrstnosti tal.

ARRS temeljni raziskovalni projekt

Oddelek za gozdno fiziologijo in genetiko

Vodja projekta: dr. Tine Grebenc

Trajanje: 01.10.2021 - 30.09.2024

FORGENIUS

Cilj projekta je nadgraditi sedanjo platformo evropskega informacijskega sistema za gozdne genske vire (EUFGIS) z dodajanjem novih vrst podatkov in informacij o enotah varovanja gozdnih genskih virov, ki omogočajo kratko-, srednje- in dolgoročne napovedi o usodi evropskih gozdov.

Horizon2020

Oddelek za gozdno fiziologijo in genetiko

Vodja projekta: dr. Marjana Westergren

Trajanje: 01.01.2021 - 31.12.2025

LIFE BEAVER - Živeti z bobrom, mokrišči in podnebnimi spremembami.

V projektu bomo raziskovalci  Gozdarskega inštituta Slovenije ocenili vrednost ekosistemskih bobrovih storitev ter izdelali model potencialnega širjenja bobrove populacije. Skrajni čas je, da se ljudje prilagodimo spremembam, ki jih v vodno okolje prinaša bober, in ne obratno. Zato projekt LIFE BEAVER pozdravlja bobrovo vrnitev. Partnerji se bomo potrudili, da bodo povratnika sprejeli tudi prebivalci ob vodah v Sloveniji in na Hrvaškem.

LIFE

Oddelek za načrtovanje in monitoring gozdov in krajine

Vodja projekta: dr. Andrej Kobler

Trajanje: 01.09.2020 - 30.04.2025

LIFE SySTEMiC - sonaravno gospodarjenje z gozdovi v času podnebnih sprememb

Cilj projekta LIFE SySTEMiC - sonaravno gospodarjenje z gozdovi v času podnebnih sprememb je uporaba „orodja“ genetske pestrosti za zaščito gozdov pred podnebnimi spremembami. Večja kot je genetska raznolikost dreves v gozdu, večja je verjetnost, da bodo nekatera drevesa imela genetske značilnosti, zaradi katerih bodo bolj prilagodljiva na podnebne spremembe, s tem pa se bo povečala odpornost in prilagodljivost gozdnega sistema.

LIFE

Oddelek za gozdno fiziologijo in genetiko

Vodja projekta: prof. dr. Hojka Kraigher

Trajanje: 01.09.2019 - 31.08.2024

LIFE IP CARE4CLIMATE

LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je osemletni celostni projekt, ki z ozaveščanjem, izobraževanjem in usposabljanjem ključnih deležnikov spodbuja izvajanje ukrepov, s čimer bo Slovenija učinkoviteje dosegla cilj zmanjšati emisije toplogrednih plinov (TGP) do leta 2030 oziroma hitrejši prehod v nizkoogljično družbo.

LIFE

Oddelek za načrtovanje in monitoring gozdov in krajine

Vodja projekta: dr. Boštjan Mali

Trajanje: 01.01.2019 - 31.12.2026

LIFE Integriran projekt za okrepljeno upravljanje Nature 2000 v Sloveniji

Projekt LIFE-IP NATURA.SI je vseslovenski in temelji na sodelovanju med različnimi sektorji in deležniki z namenom izboljšanja upravljanja in izvajanja Programa upravljanja območij Natura 2000 (PUN 2000). Projekt zasleduje štiri specifične cilje, ki so vezani na konkretne akcije varstva narave na terenu, na izboljšanje upravljanja Nature 2000, na izboljšanje vedenja o posameznih vrstah/habitatnih tipih ter na izboljšanje komuniciranja.

LIFE

Oddelek za gozdno ekologijo

Vodja projekta: doc. dr. Lado Kutnar

Trajanje: 05.09.2018 - 31.12.2026

eLTER – INTEGRIRANA EVROPSKA DOLGOROČNA SOCIO-EKOLOŠKA RAZISKOVALNA INFRASTRUKTURA EKOSISTEMOV IN KRITIČNIH CON

Za združevanje virov na področju socio-ekoloških raziskav v Sloveniji in spodbujanje mednarodnega mreženja je bil ustanovljen projekt LTER-Slovenija. To je skupina več institucij s podporo Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport ter Agencije Republike Slovenije za okolje.

Oddelek za gozdno ekologijo

Vodja projekta: dr. Urša Vilhar

Trajanje: 01.01.2015 - 31.01.2025

Gozd eksperimentov

Dejavnost, ki pretaka mnoge znanstvene raziskave in strokovne ugotovitve v jezik, dostopen javnostim. Naše izobraževalno delo izvajamo raziskovalci različnih področij po načelih in metodah gozdne pedagogike. Gozdna pedagogika je eden izmed pristopov okoljske vzgoje, ki je povezan z gozdom in našim odnosom z njim. Nudimo izobraževanja za pedagoge, zainteresirano javnost in mlade. Sodelujemo pri  razvoju okoljske vzgoje v Sloveniji in smo mednarodno aktivni.