Šifra projekta: J7-50231
Trajanje projekta: 1. 7. 2024 – 30. 6. 2027
Sredstva: 1200.000,00 €
Financiranje: 100% ARIS
Vodilni partner: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta (prof. dr. Miha Humar)
Cilji projekta
Cilj projekta je povezati celotno verigo gozdnih lesnih proizvodov od zibelke do groba, s posebnim poudarkom na uporabi v gradbeništvu. Tako je cilj projekta:
(1) identificirati genomske regije, povezane z lastnostmi lesa, s posebnim poudarkom na črnem boru z uporabo asociacije celotnega genoma in razviti model za napovedovanje rasti črnega bora in kakovosti lesa na podlagi genomskih podatkov.
(2) Določiti fizikalne, kemijske, estetske lastnosti in trajnost lesa različnih vrst in provenienc ter poiskati povezavo med lastnostmi na ravni sestojev in dreves z ustreznimi lastnostmi lesa (mehanske lastnosti, trajnost).
(3) izboljšati relevantne lastnosti (trajnost, požarna odpornost, vlažnost, mehanske lastnosti, estetika ...) ciljnih vrst lesa z različnimi tehnikami modifikacije. Poseben poudarek bo namenjen doseganju sinergijskega učinka med eno ali dvema tehnikama modifikacije.
(4) Predlagati posebne zasnove laminiranih lesenih plošč naslednje generacije iz ciljnih lesnih vrst z uporabo ustreznih tehnik modifikacije, izbiro lepil in spojev.
(5) Doseči boljšo uporabo surovin, učinkovitost v življenjskem ciklu, stroške emisij in učinkovitost proizvodnje.
Aktivnosti v okviru projekta predstavljajo priložnost za spodbujanje trajnostne in zanesljive gradnje z uvajanjem novih konceptov na biološki osnovi z visoko stopnjo učinkovitosti materialov, majhnim vplivom na podnebje in izboljšano funkcionalnostjo. Rezultati projekta bo omogočil razvoj novih konceptov v smislu izdelkov na osnovi lepljenega lesa in drugih novih aplikacij, kot je izboljšanje lastnosti lesa s tehnikami modifikacije.
Načrt dela na projektu
Shematski prikaz aktivnosti na projektu v posameznih delovnih sklopih.